Dental Harmony » Cikkek http://dentalharmony.hu Az egészséges fogakért Mon, 28 Mar 2022 15:50:19 +0000 hu-HU hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.2.32 AJAK-ÉS SZÁJPADHASADÉK http://dentalharmony.hu/ajak-es-szajpadhasadek/ http://dentalharmony.hu/ajak-es-szajpadhasadek/#comments Mon, 08 Jun 2015 11:39:59 +0000 http://dentalharmony.hu/?p=192 Az ajakhasadék és a szájpadhasadék viszonylag gyakori fejlődési rendellenesség, az újszülött babák 1-2 ezrelékében fordul elő.  Az első és legfontosabb a mama és a család megnyugtatása, hogy a legsúlyosabb esetben is segíteni tudunk. Több hasadékos centrum működik már, ahol eredményesen gyógyítanak.
Pszichológiai okból fontos, hogy soha ne nyúlajakról illetve farkastorokról beszéljünk, ahogy a köznyelv nevezi.
Az arc több embrionális nyúlvány egyesüléséből alakul ki. Ha ez a záródás elmarad, illetve később szétválik, hasadékot eredményez. Mai ismereteink szerint ez a betegség az 5-8. hét táján ható ártalom következménye és a leggyakoribb forma a teljes hasadék, amikor az ajaktól a nyelvcsapig minden képlet érintett.
A kialakulás okait még nem ismerjük pontosan, de biztos, hogy több tényező is szerepet játszik, ezek közül az egyik legfontosabb az öröklődés. Különböző környezeti ártalmak (vírusbetegségek a terhesség korai szakaszában, vitaminhiány, alkohol, oxigénhiány, gyógyszer, sugárhatás) okozhat problémát az embrionális fejlődésben. Hajlamosít az anya túl fiatal vagy idős életkora, de ilyen lehet pl. a petesejt rendellenes beágyazódása.

SZÖVŐDMÉNYEK
Az elváltozás az esztétikai gondon kívül rengeteg problémát okoz. Nehezített a baba szopása, hiszen nem zár a száj, a nyitott szájpadlás miatt nincs vákuum és az orrüregbe kerülhet a táplálék. A rendellenes fogív torlódott fogazata nehezíti a rágást és a fogszuvasodási hajlam is fokozódik. A lágyszájpad funkcióhiánya miatt a beszéd dünnyögő, nehezen érthető. A hasadékos gyerek általában szájlégző, ezért a nyálkahártya kiszárad és a gyakori gyulladás átterjed a fülkürtre halláskárosodást okozva. Sajnos legtöbbször lelki zavarokkal is foglalkoznunk kell.

GYÓGYÍTÁS
Az újszülöttet gondozásba kell venni, gyógyítása hosszú és komplex feladat! Rendkívül fontos a szülők együttműködése, kitartása, hogy gyermekük teljes értékű emberré válhasson!
A kezelésben részt vesz szájsebész, gyermekorvos, fogszabályozó, fül-orr-gégész, logopédus, genetikus, altatóorvos, pszichológus. A hasadékos centrumokban a gyermek 18 éves koráig egy helyen kapja meg a szakemberek segítségét.
A legfőbb cél a normális vagy ahhoz hasonló arcprofil kialakítása, ehhez több műtétsorozatra van szükség. A műtéti módszert nagymértékben meghatározza a hasadék formája, nagysága és az eredmény leginkább csak az állcsontok fejlődésének befejezése után értékelhető.
A hasadékok zárásának időpontjában nem egységes az álláspont. Az ajakzárás általában 3 hónapos korban történik. A szájpadműtétet a legtöbb intézetben két lépésben végzik, a lágyszájpadot 10-12 hónaposan, a keményszájpadot  3-5 évesen zárják. Néha szükség van beszédjavító, illetve további plasztikai műtétekre. A logopédiai kezelést kb. 3 éves kor körül érdemes elkezdeni, hogy az iskola elkezdésekor a beszédzavar ne okozzon problémát. Az időben elkezdett fogszabályzással csökkenthető a fogazati rendellenességek mértéke, de az arcprofil kialakításában is segít. A fül-orr-gégész korai kezelésével a hallásrehabilitáció a legtöbbször eredményes. A gyermek életét folyamatos pszichológus kíséri.

]]>
http://dentalharmony.hu/ajak-es-szajpadhasadek/feed/ 0
A teljes fogatlanság következményei http://dentalharmony.hu/a-teljes-fogatlansag-kovetkezmenyei/ http://dentalharmony.hu/a-teljes-fogatlansag-kovetkezmenyei/#comments Mon, 08 Jun 2015 11:23:06 +0000 http://dentalharmony.hu/?p=189 A majszolással felaprított táplálék emésztése nehezebb, tökéletlenebb, így megterheli a gyomrot, elősegíti a fekélyképződést.
A fogatlanok hangképzése és beszédsebessége megváltozik, lelassul. A hangok frekvenciája alacsonyabb, beszédük nehezebben érthető, dünnyögővé válik. Az arckifejezés „öreges” lesz,  ez akadályozhatja a társadalomba való beilleszkedést, pszichés gátlásai alakulhatnak ki a páciensnek. Célunk, hogy a fogatlanság idejét minimálisra csökkentsük, hiszen a tartós fogatlanság a rágóapparátus olyan irreverzibilis átalakuláshoz vezethet, amely nehezíti vagy megakadályozza jól funkcionáló fogpótlás készítését.
A teljes foghiányt gyógyíthatjuk kivehető, teljes lemezes illetve rögzített, implantációs fogpótlással.

Teljes lemezes fogsor
Fontos tudnunk, hogy mennyi ideig volt teljesen  fogatlan a páciens, viselt-e már teljes lemezes pótlást, mikor húzták ki az utolsó fogait. A legnehezebb eset, amikor sokáig volt valaki fogatlan és élete első fogsorát kapja. Legtöbben  az új fogsortól teljes fiatalodást várnak.

Az elkészítés munkafázisai:
Anamnézis
Szájvizsgálat
Alaplenyomat
Funkciós lenyomat (különböző mozgáspróbákkal)
Harapási magasság meghatározása
Fogpróba (a műfogak kiválasztásánál figyelembe kell venni az arckoponya típusát, testalkatot, a páciens nemét, korát, stb.)
Átadás
Ellenőrzések

Mi segíti a protézis rögzülését ?
A teljes felső fogsort elsősorban a fogsor lemeze és a szájpad között kialakuló szívóhatás (vákuum) tartja a helyén. Ezenkívül segít a fogatlan állcsont alámenő részei és kiemelkedései, a fogsor lemeze és a szájpad  nyálkahártyája között kialakuló tapadás, a rágó- és mimikai izmok működése, és a megfelelően felállított műfogak kiegyensúlyozott érintkezése. A teljes alsó fogsort a súlya, az állcsont alámenős részei, a fogsor anyaga és a nyálkahártya közötti tapadás, valamint  az izomműködés tartja a helyén. Ha az anatómiai viszonyok kedvezőtlenek, a fogorvos és a fogtechnikus  szakszerű munkája ellenére sem tökéletes a protézis stabilitása, akkor protézisragasztókkal fokozhatjuk a rögzülést. A ragasztó növeli a fogsor lemeze és a nyálkahártya közötti tapadást. Egyben segíti, hogy a fogsor lemeze ne törje az érzékeny nyálkahártyát.

Implantációs fogpótlás
Már a történelem előtti időkben is megkísérelték, hogy a hiányzó fogak helyére különböző anyagból készült fogakat helyezzenek az állkapocsba. Emberi csontot, állati csontot, fogakat és fémeket is alkalmaztak, de ezek legnagyobb részét a szervezet kilökte. 1941-ben Dahl Gusztáv a csonthártya alá speciális fémből készített vázat ültetett be. Ebből kis csapok nyúltak ki, amelyre a pótlást elhelyezték. Az implantáció lényege, hogy különböző vázakat, csavarokat illetve tűket ültetnek a szájba és ezek segítségével rögzített pótlást készíthetünk.
Az implantátum csonthoz való viszonya lehet olyan, amikor a fémváz a műtét útján felszabadított csontos gerincre támaszkodik. Elhelyezkedhet úgy is, hogy e célra szerkesztett tűket, csavarokat a nyálkahártya és a csontkéreg átfúrása után ültetik a csontba. A rögzítés történhet a mozgó fogak gyökércsatornáin át a csontba vezetett szögekkel.
Implantációt végezhetünk  egy fog hiánya, sorvégi hiány, illetve fogatlan állcsont esetén. Az eljárás kockázattal (néha kilökődhet, a fémváz meglazulhat, a gerinc sorvadhat) és jelentős anyagi áldozattal jár, de bizonyos esetekben a legjobb megoldás !
Ennél is jobb  megoldás azonban a megelőzés: helyes táplálkozás, rendszeres szájápolás, fluoridok alkalmazása és rendszeres fogrorvosi ellenőrzés.

]]>
http://dentalharmony.hu/a-teljes-fogatlansag-kovetkezmenyei/feed/ 0
A CUKORBETEGSÉG FOGORVOSI VONATKOZÁSAI http://dentalharmony.hu/a-cukorbetegseg-fogorvosi-vonatkozasai/ http://dentalharmony.hu/a-cukorbetegseg-fogorvosi-vonatkozasai/#comments Mon, 08 Jun 2015 11:07:32 +0000 http://dentalharmony.hu/?p=185 A diabetes mellitus a szénhidrát-anyagcsere zavara, amely a hasnyálmirigy által termelt inzulin abszolút vagy relatív hiánya miatt alakul ki. A sejtek nem képesek a cukrot felhasználni, ezért a vércukorszint megemelkedik. A betegség kialakulásában szerepet játszik az öröklődés, elhízás, de gyógyszer hatására is kialakulhat.
Magyarországon a felnőtt lakosság kb. 5 %-át érinti. Jellemző a szomjazás, éhségérzet, bőrviszketés, testsúlycsökkenés, cukorvizelés, lassú sebgyógyulás, fokozott hajlam a fertőzésre.
Rendkívül fontos a betegség felismerésekor a fogorvosi gondozásba vétel, így a beteget rendszeres kontrollvizsgálatokra rendeljük vissza. A cukorbetegek fogékonyabbak a fogszuvasodásra, ennek oka valószínűleg a szájszárazság, a csökkent nyáltermelés.

A fogak és a fogtartó rendszer legnagyobb ellensége a fogakon illetve az ínybarázdában  felhalmozódó lepedék. Az ebben található baktériumok bomlástermékei közvetlenül gyulladást okozhatnak illetve a lepedék mechanikai ingert is jelent az ínynek.
A kezdeti ínygyulladás első figyelmeztető jelei: az íny piros, duzzadt és fogmosáskor vérzik. Elhanyagolt esetben az ínytasak mélyül, a gyulladás a mélybe hatol és a fog tartószerkezetét annyira károsíthatja, hogy az mozgathatóvá válik. Cukorbetegeknél fokozott a lepedék és fogkőképződési hajlam, gyakoribb és súlyosabb formában jelentkezik az ínygyulladás, fogágygyulladás.
Jellemző a gyors fogvándorlás, gyakori a fogágy tályog. A korai foglazulás miatt gyakrabban kerül sor a fogak eltávolítására, ezért a teljes fogatlanság kb. 10 évvel előbb jelentkezik, mint egészséges embereknél.

A gyakran tapasztalt rosszabb szájhigiéne és a szájszárazság kedvez a különböző szájnyálkahártya elváltozások kialakulásának is.
A nyelv gyakran megnagyobbodik, mélyen barázdált, a nyelv nyálkahártyája sorvadt és néha fájdalmas. A mély barázdákban jól tenyészik a candida albicans nevű gomba illetve a szájzugok gyulladása is gyakori.

Fontos tudni, hogy az átlagnál jobb szájhigiéniával, állandó szakorvosi ellenőrzéssel ellensúlyozható a fogágy csökkent rezisztenciája. Elsődleges feladat a fogkövek eltávolítása, a beteg felvilágosítása a jó szájhigiéne fontosságáról. Az ínygyulladás  kezelésére fertőtlenítő öblítőket, súlyosabb esetben antibiotikumokat alkalmazunk.
Gombás fertőzés esetén természetesen megfelelő gombaellenes szereket adunk.
A cukorbetegségben szenvedő páciensek bármilyen fogorvosi beavatkozásban részesülhetnek, de minden esetben a kezelőorvossal kell konzultálni, hogy a kezelés a szénhidrát anyagcsere szempontjából a legideálisabb időpontban történjen. A szájsebészeti beavatkozásokat antibiotikum védelmében végezzük, a gyakoribb utóvérzés miatt fontos a gondos vérzéscsillapítás.

]]>
http://dentalharmony.hu/a-cukorbetegseg-fogorvosi-vonatkozasai/feed/ 0
FOGBALESET http://dentalharmony.hu/fogbaleset/ http://dentalharmony.hu/fogbaleset/#comments Mon, 08 Jun 2015 10:11:39 +0000 http://dentalharmony.hu/?p=177 Sajnos elég gyakoriak a fogbalesetek mind a totyogó gyerekek, mind a nagyobbak körében. Nagyon fontos lenne, hogy a szülők, óvónők, pedagógusok tisztában legyenek a teendőkkel, hiszen a fog sorsa sokszor ezen múlik! Természetesen leggyakrabban a felső metszőfogak érintettek ( főleg, ha előreállnak ).
Mi az azonnali teendőnk?
Először is fel kell mérnünk, hogy komolyabb sérülés is érte-e a gyermeket, ha szükséges azonnal hívjunk mentőt!Ha remélhetőleg csak a fog érintett
– előszöris próbáljuk megnyugtatni a gyereket
– feltétlenül keressük meg a letört fogdarabot vagy a kiesett fogat
– ha az egész fog kirepült a gyökeret ne, csak a koronai részt fogjuk! Tilos lemosni, fertőtleníteni! Ha nagyobb a gyermek és képes rá legjobb, ha
a szájában, a „saját közegben” hozza a rendelőbe.Megfelelő pohár tejben is szállítani.
– azonnal keressünk fel olyan fogorvos aki nemcsak szakmailag, de eszközökben és anyagokban is felkészült egy balesetes fog ellátására
– maradó fogak visszaültetésének sikere leginkább az időfaktortól függ

Következmények: fog elszíneződés,maradó fogcsíra sérül, fog elhalás,fogváltás zavara, maradófog zománcfejlődési zavar,gyökérfelszívódás.

A sérülés formái:korona törés, gyökér törés, részleges vagy teljes kimozdulás, intrusio (benyomódik a fog). A kezelést befolyásolja a gyermek kora, a fog fejlődési stádiuma, a sérülés mértéke, a baleset óta eltelt idő, tejfog vagy  maradó fog .

 

TEJFOGAK SÉRÜLÉSE
– kis letört darabnál csak lesimítjuk a felszínt
– nagyobb darabnál felépítjük a fogat, szükség esetén „gyökérkezelünk”
– visszaültetni  tejfogakat nem szoktunk ,sínezni a gyerek kooperációs nehézsége miatt ritkán
– intrusio esetén is csak várjuk a spontán előtörést
– az esetleges nyálkahártyasérüléseket ellátjuk
– fontos a fokozott szájhigiéne és táplálkozási tanácsok
– kontroll

Gyakran hetekkel, hónapokkal a sérülés után a szülő azt észleli, hogy elszürkült a fog. Ez a fog elhalásának következménye. Ha az ínyen kis dudort látunk, még panaszmentes esetben is fel kell keresnünk fogorvosunkat!

 

MARADÓ FOGAK
– letört darabot speciális anyaggal vissza lehet ragasztani
– elmozdult fogat visszahelyezzük és sínezzük
– ha a fogbél  érintett, speciális gyökérkezelési eljárást alkalmazunk,ha a gyökércsúcs fejlődése még nem fejeződött be
– benyomódott fogaknál gyakran fogszabályozásra van szükség
– kiesett fogat nagy eséllyel lehet visszaültetni
– fokozott szájhigiéne, erős rágás, terhelés kerülése
– rendszeres kontroll, következmények kezelése

]]>
http://dentalharmony.hu/fogbaleset/feed/ 0
FOGAK ELTÁVOLÍTÁSA, FOGHÚZÁS http://dentalharmony.hu/fogak-eltavolitasa-foghuzas/ http://dentalharmony.hu/fogak-eltavolitasa-foghuzas/#comments Mon, 08 Jun 2015 09:58:28 +0000 http://dentalharmony.hu/?p=174 Sajnos bizonyos – főleg elhanyagolt – esetekben a beteg hiába kéri, hogy mentsük meg a fogát, ez már nem lehetséges. Szerencsére manapság már ritkábban van szükség erre a beavatkozásra. Régen ez volt a legrettegettebb beavatkozás,amely a modern érzéstelenítő szerek segítségével azonban már teljesen fájdalommentes és felfedezésében jelentős szerepe volt a fogorvosoknak is. Ismerkedjünk meg egy kicsit a részletekkel, talán ez is segíti félelmünk leküzdését. Feltételezhető, hogy a foghúzás első eszköze maga az emberi kéz volt. később a fog megmozdítását kis faékek, kalapács segítségével végezték. Az első fogót 1841-bn készítették. A mai fogók különbözőek, az egyes fogaknak megfelelően vannak kiképezve. Fontos, hogy foghúzásra, (de semmilyen más kezelésre sem) ne éhgyomorra menjünk! Egyrészt nagyobb a rosszullét veszélye, másrészt utána nem ehetünk. Az érzéstelenítő injekció beadása után néha bekövetkező rosszullétben nagy szerepe van a félelemnek, de az üres gyomornak is. Ha szédülünk, verejtékezünk, azonnal szóljunk! Kis borogatással, cukros víz ivásával, lefekvéssel rögtön jobban leszünk. A teljes érzéstelenség beállta után semmi fájdalmat nem szabad érezni, legfeljebb nyomást. Ne ijedjünk meg, ha eltörik egy fog, gyakran a húzandó fogak már nagyon rossz állapotban kerülnekhúzásra. Ez még nem jelent feltétlenül fogkivésést.
Mit kell tenni foghúzás után?
Amíg zsibbad a szánk, ne együnk!
Tilos öblögetni és az üregben keletkezett véralvadékot piszkálni, szívogatni!
Kerüljük az alkohol és koffein tartalmú italokat!
Fontos az alapos szájápolás, ezzel megelőzzük a sebfertőződést!
A fogeltávolítás után egy-két nap múlva a fog helyén a véralvadék színe sárgás szürkévé változik, ne ijedjünk meg, ez nem genny. Vérzékenyeknél, cukorbetegeknél a vérzés elhúzódhat, ezért szükség lehet a seb összevarrására.
A legjobb, ha rendszeresen járunk fogorvosi ellenőrzésre, akkor valószínűleg elkerüljük a foghúzást, de ha mégis sor kerülne rá, ne halogassuk.
A foghúzás elnevezés is talán hozzájárul ahhoz, hogy a legtöbb ember ettől fél a legjobban. A fogak és gyökerek anatómiájához illeszkedő fogók segítségével azonban a fog megmozdítása, döntögetése a lényeges, nem is az erő. A fog eltávolítása azért lehetséges, mert az emberi fog az állcsontban gyökérhártya rostok révén rögzül, amit megfelelő műszerrel és erővel el lehet szakítani. A fog állománya keményebb, mint a fogmeder, így az döntő és rotáló mozgással kitágítható. Néha ép fogat is el kell távolítani (pl. csecsemők veleszületett foga, fogszabályozás során a torlódás megszüntetésére, rosszindulatú daganat sugárkezelése előtt, gyulladt bölcsességfog esetén)

]]>
http://dentalharmony.hu/fogak-eltavolitasa-foghuzas/feed/ 0
Nem félünk a fogorvostól, nem bánt csak… http://dentalharmony.hu/nem-felunk-a-fogorvostol-nem-bant-csak/ http://dentalharmony.hu/nem-felunk-a-fogorvostol-nem-bant-csak/#comments Mon, 08 Jun 2015 09:50:29 +0000 http://dentalharmony.hu/?p=171 Fluoridok a mindennapjainkban
Napjainkban számtalan hír, információ ér bennünket, így van ez az orvostudomány mindennapi kérdéseivel is. Fogorvosi rovatunk mostani számában egy olyan téma kerül terítékre, amellyel kapcsolatban a laikusoknak sok-sok kérdése merülhet fel.
A fluoridokról lesz szó és arra keressük a választ, hogy valójában alkalmazásukkal, használatukkal kapcsolatban mi is az igazság, hogyan érdemes használni a különbözõ készítményeket, miként érdemes táplálkozni ebbõl a szempontból, vannak-e egyéb formái is használatuknak ? A fluoridokról sokat hallhattunk, láthattunk és a médiákban elhangzó reklámokból megtanultuk, hogy ezt vagy azt érdemes kipróbálni. A témának azonban ez csupán egy kicsi része, hiszen a hirdetések ezen információit komoly üzleti érdekek vezérlik. Azt azonban érdemes tudnunk, hogy “fogorvosi rendelõnkben” most ennél sokkal többet tudhatunk meg. Tessék hát “belépni” !

A fluor ion ( F-) a természetben csak só formájában fordul elõ, ezért csak fluoridokról helyes beszélnünk. A tengervíz literenként 1 mg oldott fluoridot tartalmaz, az esõvíz által táplált belvizek és a talajvizek ennek csak tizedét. A fluoridok az élõlények természetes alkotóelemét képezik, az összes elmeszesedett szövet felépítésében résztvesznek. A fogszuvasodás fluoridok segítségével való csökkentési lehetõsége korunk egyik legnagyszerûbb kutatási eredménye.
Nyolcvan évvel ezelõtt figyeltek fel elõször megelõzõ hatására. Azt tapasztalták, hogy azok az emberek, akik olyan helyen laknak, ahol a természetes ivóvíz 1mg/liter fluoridot tartalmaz, a fogszuvasodás fele olyan gyakori, mint hasonló körülmények között élõ, de fluoridban szegény ivóvizet fogyasztók körében.

Miben is rejlik a fluorid szerepe a fogbetegségek megelõzésében ? Egyrészt beépül a fogba és savval ellenállóbb zománc alakul ki, ezenkívül fogszuvasodásra kevésbé hajlamos fogak alakulnak ki a fogfejlõdés során, de fontos hatása az is, hogy gátolja egyes cukorbontó enzimek mûködését.
Természetes úton élelemmel és ivóvízzel  kerülhet be a szervezetünkbe. Néhány élelmiszer (hal, tea) is tartalmaz fluoridot, ezekbõl azonban nem fogyasztunk olyan mennyiséget, hogy a fogszuvasodás megelõzéséhez szükséges optimális mennyiséget bevigyük.
Ha az ivóvíz megfelelõ mennyiségben tartalmaz fluoridot, akkor  fluor-apatit formájában beépül a fogzomácba és ellenállóbbá teszi. Ha kevesebbet, akkor puhább, savval szemben kevésbé ellenálló hydroxil-apatit képzõdik.
A világ legtöbb részén – sajnos Magyarországon is – az ivóvíz minimális fluoridot tartalmaz. Lakosságunk kb. 1 %-a iszik megfelelõ vizet. Az elégtelen beviteltel pótlása, kiegészítése két úton lehetséges. Egyrészt (1.) szisztémásan, vagyis a szervezetbe bevitt fluorid segítségével, a vérkeringés útján (fluoriddal dúsított víz, só, tej tabletta). Másrészt (2.) lokálisan, azaz a fogak áttörése után, helyileg alkalmazott fluoridkészítményekkel (öblítõ, ecsetelõ, fogkrém, zselé).

(2.) A maradó fogak áttörése után helyileg alkalmazott fluorid készítményekkel elõzhetjük meg a rettegett fogszuvasodást, amelyek közvetlenül a zománc felszínérõl épülnek be. Ezeket a módszereket mindenkinek ajánlom, életkortól függetlenül!
Mindenképpen fluoridos fogkrémmel mossunk fogat!Az elsõ fluorid tartalmú fogkrémet 1960-ban ismerte el az Amerikai Fogorvosok Egyesülete gyógyhatású fogkrémként. Azóta számos továbbfejlesztett fogkrém látott napvilágot és került klinikai tesztelésre. A termékek versenyében szerencsére ki is estek azok, amelyek a fluoridtartalomnak, mint  alapvetõ követelménynek nem feleltek meg. Naponta hallhatjuk a nagy cégek fogkrémcsatáit, mondván az egyik natrium-fluoridot, a másik amino-fluoridot tartalmaz. A Magyar Fogorvosok Egyesülete (MFE) szerint bármilyen fluoridot tartalmazó fogkrém jó, a lényeg, hogy szeressünk vele fogat mosni. Ebben az csatározásban egyébként felváltva büntetnek 20-30 millióra cégeket, amelyek magukat, mint a “LEGJOBB” hirdetik.

Használjunk  fluoridot tartalmazó szájöblítõt is! A polcokon ma már ebbõl is nagy a választék, csak ki kell választani a számunkra “legtetszetõsebbet” és a legfontosabb, hogy használjuk ! Ez persze nem helyettesíti a fogmosást, csak kiegészíti, sõt használat elõtt mossuk meg mindig alaposan a fogainkat!

Rendkívül ajánlatos  hetente egyszer Elmex géllel bedörzsölni a fogainkat, amely nagyobb koncentrációban tartalmaz fluoridot, mint a fogkrém. Pontosan ezért kell csak hetente egyszer használni. A következõképpen kell alkalmazni: fogmosás után egy erre a célra hsznált külön fogkefével, – erre kb. 1 cm-es csíkot nyomunk – és a fogmosáskor alkalmazott mozdulatokkal bedörzsöljük a  fogainkat, minden fog minden felszínét. Fontos, hogy utána nem szabad kiöblíteni a szánkat, legfeljebb a felesleges nyállal híguló anyagot köpjük ki! Ezután legalább 1 órán keresztül nem szabad sem enni, sem inni. Ezért ajánlatos a hét egy napját kiválasztani és este lefekvés elõtt elvégezni.
Az Elmex gélt mindenkinek ajánlom, de különösen azoknak, akik fognyaki érzékenységben, illetve terhességi ínygyulladásban szenvednek. A fluoridos fogkrémekhez hasonlóan szintén 5 éves kortól ajánlott, a már korábban említett lenyelés veszélye  miatt.
A helyileg alkalmazott szerek között meg kell említenünk olyanokat is, amelyek fogorvosi kezeléshez kötöttek, tehát csak a rendelõben lehet alkalmazni.  Különbözõ fluoridos ecsetelõket illetve lakkokat vihet fel a fogorvos a fogakra, egyeseket vattagombóccal vagy kis ecsettel, de van olyan speciális készítmény is, amelyet egy elektromos ionáramláson alapuló módszerrel visz a fog állományába. A kezelések után nem szabad enni és öblögetni, de erre fogorvosunk úgyis  felhívja a figyelmünket.

Mekkora eredményt várhatunk ezeknek az eljárásoknak és módszereknek az alkalmazásától ? Az elsõ és legfontosabb, hogy ne csak egyszeri alkalommal vagy kampányszerüen próbáljuk ki a lehetõségeket, hanem rendszeresen!

Rendszeres szisztémás fluoridbevitellel kb. felére csökken, míg a helyileg alkalmazott készítmények rendszeres használatával 20-50 %-kal csökken a fogszuvasodás gyakorisága. A fluorid tehát nem csodaszer, de segítségével valóban nagy eredményeket lehet elérni a fogszuvasodás megelõzésében. Igazi sikert azonban csak akkor várhatunk, ha a megelõzés ismert módszereit együttesen és rendszeresen alkalmazzuk!

A fogászatban is, mint az egészségügy bármely területén az egyetlen járható út a megelõzés. “Szép doldog a beteg rendelkezésére állni, de mégszebb megvédeni õket attól, hogy betegek legyenek !” A megelõzés nemcsak humánusabb, mint a beteg gyógyítása, hanem hosszútávon gazdaságosabb is.
Az egészségnevelés hatásfoka az iskolákban a legmagasabb, mivel az ebben az idõszakban elsajátított szokások egy egész életen át megõrzõdnek. A gyerekeknek tehát már az óvodában illetve az iskola elsõ éveiben el kell sajátítaniuk a szájápolás módját és rendszerességét olyan mértékben, hogy a felnövekvõ generáció kielégítendõ szükségletnek érezze, hozzátartozzon a “komfort” érzéshez. A Fõvárosi Gyermekfogászati Prevenciós Bizottság felkérte az általános iskolák igazgatóit, tantestületi tagokat, az óvodai és bölcsõdei vezetõket, hogy vegyenek részt a megelõzõ feladatban, mert nevelõmunkájukkal több generációra meghatározzák a családok egészségi és fogászati magatartását.

Tudatosítani kell az emberekben, hogy az egészség, így a száj egészsége is érték. Jó lenne, ha tudatformálással elérnénk odáig, hogy ne csak az AIDS-tõl féljen valaki, hanem a fogbetegségektõl is. Átérezze, hogy a szájhigiéne az általános egészség része.
A korábbi egészségmegõrzõ propagandamunkában mindig hangsúlyoztuk, hogy a száj egészsége mekkora érték. Fontos tudni, hogy az idõk változnak és manapság már a szó szoros értelmében is érték, hiszen aki elhanyagolt fogait szeretné “széppé varázsoltatni”, annak már sajnos nem elegendõ testi-lelki erõt gyûjteni ahhoz, hogy beüljön a fogorvosi székbe, hanem bizony a pénztárcáját is jól ki kell nyitnia. Ne felejtsük, a megelõzés mindig könnyebb, fájdalmatlanabb és dícséretesebb dolog, mint utólag bánni az elmulasztott dolgokat, témánknál maradva a szájápolás, az ép, csillogó fogak és az egészséges száj állapotának megõrzését.

Fogorvosi tallózó
Hírek, érdekességek a nagyvilágból

Gyógynövényekkel a fogakért
A caries (fogszuvasodás), mint már tudjuk, a fog anyagát kívülrõl megtámadõ betegség. A szénhidrátok a fogakon élõ baktériumok anyagcseréje következtében szerves savakká erjednek, melyek a fogzománcot megtámadják. Több fogászati klinikai vizsgálat bebizonyítottta, hogy a növényi hatóanyagok gátló hatást fejtenek ki ezekre a mikroorganizmusokra. Kiderült, hogy a zsálya, borsmenta, a kasvirágfû és a kamilla hatóanyagai erõs fertõtlenítõ hatásúak és a kellemetlen mellékhatásoktól mentesek. A növényi hatóanyagok közvetlen gátló hatást gyakorolnak a mikrobákra, jótékonyan és tartósan befolyásolják a száj pH értékét, azaz a kémhatását. A már keletkezett szerves savakat azonnal semlegesítik, a szájüreg pH értékeit legalább 30 percig lúgos irányba tolják.

A hullámvasút elveszett tárgyai
Egy angliai város szabadidõ parkjában újjáépítés miatt bezárták a hullámvasutat. Amikor a szerelõk szétszerelték  a szerkezetet, több mint 100 protézist találtak, amit valószínûleg a sikító vendégek ejtettek ki a szájukból.

Fogápolás a Flintstone családban
Az egykori Jugoszlávia területén elõkerült leletek tanulmányozása során két amerikai kutató, Mary Russel és David Frayer annak a bizonyítékát találta meg, hogy a fogápolás már legalább 100 ezer éves múltra tekint vissza. Feltételezhetõ, hogy a finnyás Neandervölgyi talán valamilyen csontszilánkot használt erre a célra, majd a “fogápolás” után elhajította az “egyszerhasználatos” eszközt.

Fogszuvasodás a mamától a babának ?
Egy amerikai fogorvos azt bizonyította, hogy elsõsorban az anyák fertõzik meg gyermekeiket a fogszuvasodást okozó baktériumokkal. A vizsgálat során 46 gyermeket tartott megfigyelés alatt születésüktõl kezdve, 5 éves korukig. A fogorvos szerint a fogszuvasodás gyakoriságát 95 %-kal lehetne csökkenteni, ha sikerülne megakadályozni a gyermekek elsõ hónapjaiban történõ megfertõzését. Ez azonban nagyon nehéz, mert a baktériumok már a legkisebb nyálcseppel (pl. tüsszentéskor) átjuthatnak a gyermekre. Arra azonban mindenképpen  ügyeljünk, hogy  soha ne csókolgassuk, puszilgassuk kisbabánk kezeit illetve arcát ! Találunk még rajta más kívánatos testrészt.

Mûfogsora végzett egy tolvajjal
A történet szokatlan, de igaz. Az eset a spanyolországi Alicante városában történt. Az 56 éves férfi – varrógépszerelõnek adva ki magát – jutott be egy  lakásba, ahonnan készpénzt tulajdonított el. A kárvallott, ahogy észrevette a történteket, üldözõbe vette az utcán az álszerelõt, aki a menekülés hevében lenyelte a mûfogsorát és meghalt mielõtt kórházba szállíthatták volna

A dollár fogatlan “sztárja”
Nemrégiben dõlt meg az USA-ban egy sokáig tartó tévhit. Úgy tudták ugyanis, hogy az Egyesült Államok alapító atyja, George Washigton a kor szokásainak megfelelõen fából készült mûfogsorral végezte állami teendõit. Egy bostoni kutató, Dr Richard Price kiderítette, hogy az USA elsõ elnökének valamennyi fogát el kellett távolítani krónikus ínygyulladása miatt, s azok pótlására elefántcsontot használtak fel. Mivel azonban ezek rögzítése az állkapocshoz akkor még lehetetlen volt, ólomkeretet öntöttek a fogak rögzítésére, mely szerkezet használatát egy rugós szerkezet tette lehetõvé. Ez a szerkezet borzasztóan kényelmetlen volt, arról már nem is beszélve, hogy több mint négyszeres volt a súlya a mai megoldásokhoz képest. Igy, mint az néhány korabeli levélbõl kiderült, a dollár hátán lévõ arckép készítésénél nem volt a szerkezet az elnök szájában.

Lézerrel a jövõ felé
Az ulmi egyetemen a szuvas fogak kezelésére infravörös fényt kibocsájtó lézert fejlesztettek ki. A fog zománc illetve dentin részse jól elnyeli a sugarakat, így a találat helyén a zománc, majd a dentin elgõzölög és éles peremû mikroszervezeteket nem tartalmazó, betömhetõ kráter képzõdik. A német lézer sugarai hatékonyabbak, mint amerikai társáé, mivel a zománc és a dentin jobban elnyeli, ezért a dentin pontosabban távolítható el. Ráadásul az amerikai eszköz egyáltalán nem gõzölögteti el, emiatt a fogorvosnak fúrót is kell használnia. Mind emellett a német lézer legfeljebb fájdalmatlan felületi sérülést okoz az íny nyálkahártyájában, ellentétben az amerikaival, amely éppen azért, mert a sugarait a fog kevésbé nyeli el, a nyálkahártya alatti szövetbe is behatol és azt károsítja.
A német lézerrel nemcak a szuvas fogak kezelhetõk, hanem a fogágybetegségek is és eltávolíthatók vele nyálkahártya elváltozások is.

Dr Piskóty Ildikó

]]>
http://dentalharmony.hu/nem-felunk-a-fogorvostol-nem-bant-csak/feed/ 0
A FOGSZUVASODÁSRÓL http://dentalharmony.hu/a-fogszuvasodasrol-2/ http://dentalharmony.hu/a-fogszuvasodasrol-2/#comments Mon, 08 Jun 2015 09:41:38 +0000 http://dentalharmony.hu/?p=168 A fogszuvasodás lényege, hogy a lepedékben található baktériumok speciális anyagcserével különböző savakat termelnek, melyek megtámadják a zománcot. A sorozatos savhatás következtében eleinte csak elszíneződés látható, de idővel „kilyukad a” a fog. A citromlével ízesített italok (tea, limonádé, stb.) savtartalma is természetesen ártalmas a fogaknak. Fontos tudni, hogy az almában található cukor és savtartalom sem elhanyagolható, tehát nem, helyettesítheti a fogmosást. Gondolnunk kell a cukor hozzáadása nélkül készült narancslevek hasonló hatására is! Legjobb, ha étkezések között csak vizet, ásványvizet kínálunk gyermekünknek. Ezenkívül tejet, préselt gyümölcsleveket, vagy magunk készített turmixot adjunk, és csak pohárból. Sajnos nem lehet eleget hangsúlyozni a cukros-citromos tea, kakaó, szörp, gyümölcslé és egyéb cukros italok egésznapos cumizásának romboló hatását.

A tejfog szerkezet más, mint a maradó fogé (tág a fogbél, a zománc alatt található dentin sokkal vékonyabb), így a szuvasodás gyakran már hetek alatt eléri a fogbelet. A zománc letöredezik és az ínyből csak kis csonkok látszanak ki. Az elhalt gyökerek begyulladhatnak, gennytasak alakulhat ki a gyökércsúcs körül. A „cumisüveg-szuvasodás leggyakrabban a felső metszőfogakat érinti. A „cukros cumi” (cukorba vagy mézbe mártott cumi) a legkárosabb gyermekünk fogainak, ilyet soha ne adjunk.
A szuvas tejfogak mindenképpen kezelésre szorulnak! Nemcsak esztétikailag fontos a kezelés, hanem a folyamat továbbterjedése fájdalmat okozhat, ill. a később előtörő maradó fogat elronthatja. Időben felismert károsodást még töméssel gyógyítunk. Később „elradírozzuk” és ecseteléssel késleltetjük a folyamat terjedését. A gyulladt tejfogat megnyitással tünetmentesítjük. Fontos tudni, hogy a tünetmentes gyökércsonkot nem szabad kihúzni, mert a korai húzás gyakran fogszabályozást tesz szükségessé.
Legfontosabb a megelőzés! Lehetőleg egyáltalán ne adjunk gyermekünknek cumisüveget, tanítsuk meg pohárból inni. Ha már rászokott, kizárólag vízzel töltsük!

Dr. Piskóty Ildikó

]]>
http://dentalharmony.hu/a-fogszuvasodasrol-2/feed/ 0
AMIT A FOGFEHÉRÍTÉSRŐL TUDNI KELL http://dentalharmony.hu/amit-a-fogfeheritesrol-tudni-kell/ http://dentalharmony.hu/amit-a-fogfeheritesrol-tudni-kell/#comments Mon, 08 Jun 2015 09:29:10 +0000 http://dentalharmony.hu/?p=163 A „fogfehérítés” szó kapcsán legtöbbször a fogpaszta reklámokból mosolygó csillogó fogazat ugrik be mindenkinek és egy kicsit irigykedve gondolkodunk el azon, vajon a sajátunk is lehet ilyen. Visszagondolunk gyermekeink apró hófehér tejfogaira, melyek után maradó fogaink színével sajnos a legtöbbször elégedetlenek vagyunk.
Tudomásul kell vennünk, hogy a fog színét alapvetően a zománc és az alatta található dentin együttesen határozza meg és ez nagyrészt öröklött tulajdonság. Az alapszín  a kor előrehaladtával változik, sötétebb lesz illetve az évek során különböző anyagok elszíneződést okozhatnak.

Külső elszíneződés:
Ételek, italok, gyógyszerek, szájöblítők, egyes ecsetelők illetve a dohányzás is elszínezheti a fogakat. (A dohányzás hatása főleg az alsó frontfogakon mutatkozik.) Fogászati fémek, fogpótlások, amalgámtömések is színelváltozást okozhatnak.
A fogszuvasodás is elszíneződéssel jár. Sajnos akkor már régen rossz, ha mi is észrevesszük ezt az elváltozást. A  kezdő szuvasodás krétafehér, a kiterjedtebb inkább sötétbarna.

Belső elszíneződés:
A fog belseje felől származó elszíneződés egyik leggyakoribb oka a fog elhalása illetve a következményes gyökérkezelés.
A belső tényezők közt szerepelhetnek fejlődési rendellenességek, fluorid túladagolás (pl. gyerekek rendszeresen megeszik a fogkrémet), gyökértömő anyagok illetve a terhesség alatti tetraciklin-származékok szedése, mely a baba fogain mutatkozik.

A fogfehérítés technikai kivitelezésének két módja:
Tévhit, hogy erős „sikálással” fehéredik a fogunk! Az egészséges fogak megőrzéséhez természetesen elengedhetetlen a rendszeres, alapos szájápolás, de rossz irányú, erős fogkefével való sikálással csak ártunk és a külső elszíneződés ettől még nem tűnik el.

A fehérítő anyag általában egy oxidálószer, mely kémiailag  fejti ki hatását. Általában por, oldat vagy zselé formájában alkalmazzuk. A fehérítés módját az elszíneződés oka  és mértéke határozza meg.
Vannak otthon is végezhető eljárások, ehhez azonban a fogorvos készít egy sínt.. Ebbe kerül a fehérítő anyag, melyet az előírásnak megfelelő ideig szabad alkalmazni.
A gyökérkezelésre szoruló fog már nem él, ezért idővel színe is megváltozik, rendszerint szürkébb lesz. Ilyenkor a fogbélkamra felől alkalmazzuk a speciális anyagot, mely segít a színváltoztatásban.
Ha sem a külső, sem a belső módszerek nem segítenek, akkor egy korszerű anyagokból készült porcelán héj illetve korona még mindig lehetőség lehet a megoldásra.

A fogfehérítés azonban sok esetben szakmailag nem is mindig indokolt. Maga a kezelés is járhat szövődményekkel (fogérzékenység, ínygyulladás, égő érzés stb.), ezért mielőtt elhatározzuk, hogy mi is fehéríteni szeretnénk, kérdezzük meg fogorvosunkat. Sok esetben nem érdemes a genetikailag adott, szép, egységes, de esetleg egy árnyalattal sötétebb fogszínünket mindenáron megváltoztatni.

Dr. Piskóty Ildikó

]]>
http://dentalharmony.hu/amit-a-fogfeheritesrol-tudni-kell/feed/ 0
AMIT A FOGÁGYBETEGSÉGRŐL ILLIK TUDNI… http://dentalharmony.hu/amit-a-fogagybetegsegrol-illik-tudni/ http://dentalharmony.hu/amit-a-fogagybetegsegrol-illik-tudni/#comments Mon, 08 Jun 2015 09:26:31 +0000 http://dentalharmony.hu/?p=160 Mi is a fogágybetegség?
A fogágybetegség a fogakat tartó szövetek ( íny, szalagok, fogakat tartó csontmeder) gyulladásos megbetegedése. Tünetei: eleinte csak fogmosáskor, később spontán vérző duzzadt, vörös, érzékeny íny, rossz lehelet, ínysorvadás, előrehaladt stádiumban a csont is pusztul így a fogak mozgathatóvá válnak, gennyes váladékozás az ínyszélnél.
Fontos tudni, hogy a betegség megelőzhető! Tévhit, hogy a kismamasággal törvényszerűen együtt jár az ínygyulladás.Valóban gyakoribb az előfordulása, de csak a hajlam fokozódik. Ennek oka, hogy hormonhatások következtében nemcsak a lábunk, kezünk, arcunk duzzad meg a várandósság alatt, hanem az ínyünk is. Ilyenkor mélyebb a tisztítandó ínybarázda, így több időt és figyelmet igényel az alapos tisztítása.
Mit tehetünk a megelőzésért illetve a gyógyításért?
Legfontosabb az étkezések utáni alapos és helyes fogmosás!A nyelv tisztítása is a szájápolás része!Az íny körkörös masszírozása ne maradjon el! Ha vérzik az íny ne ijedjünk meg, annál alaposabban mossuk!
A fogselyem helyes használatához kérjük fogorvosunk segítségét!
Fogköveinket rendszeresen távolíttassuk el kb. félévente!
Használjunk szájöblítőt!Az általános szájápoláshoz elegendő fluoridos öblítő használata, súlyosabb esetben fogorvosa egyéb öblítőt fog ajánlani!
Pótlásokhoz speciális kiegészítő fogtisztítókra van szükség (egycsomós kefe, interdentális kit, szájzuhany)!
Előrehaladt stádiumban szükség lehet műtéti beavatkozásra is.  A műtét során eltávolítjuk a kóros szöveteket, különböző csontpótlókat alkalmazunk, Illetve a lehúzódott ínyt megplasztikázzuk. Nagyon makacs esetben érdemes tenyésztéssel meghatározni a kórokozókat és specifikus gyógyszerrel segíteni a gyógyulást.
A fogágybetegség kialakulásában genetikai hajlam is szerepet játszik.
A fogágy állapota kihat a szervezet egészére.Gyulladás következtében növeli a szív-és érrendszeri , tüdő-, cukorbetegségek kialakulását .Ezenkívül a KORASZÜLÉSEK ,KIS SÚLYÚ ÚJSZÜLÖTT, PRAEECLAMPSIA kockázatát kb 10%-kal növeli!
Ezért rendkívül fontos, hogy terhességi kis könyvünkbe ne csak kérjünk gyorsan egy fogorvosi pecsétet, hanem érezzük a kontroll fontosságát! Kismamáknak 3 havonta javasoljuk a fogorvosi ellenőrzést!

Dr Piskóty Ildikó

]]>
http://dentalharmony.hu/amit-a-fogagybetegsegrol-illik-tudni/feed/ 0
ALLERGIA A FOGÁSZATBAN http://dentalharmony.hu/allergia-a-fogaszatban/ http://dentalharmony.hu/allergia-a-fogaszatban/#comments Mon, 08 Jun 2015 09:14:41 +0000 http://dentalharmony.hu/?p=157 Sajnos egyre gyakoribb, hogy a fogpótlások elkészülte után nem sokáig örülhet a páciens szebb mosolyának, mert allergiás panaszokkal jelentkezik. Nagyon fontos és elsődleges azt kideríteni, hogy valóban ilyen problémáról van-e szó.
A fogászati anyagokkal szembeni érzékenység több évtizede ismert. Érdekesség, hogy a városi lakosság körében és nőknél gyakoribb ez a betegség.

Műanyag (akrilát) allergia
Jellemző az égő érzés, vöröses elszíneződés, viszkető kiütések a száj környékén. Néha szemhéj ödéma, ajak duzzanat, is előfordul.

Fémallergia
A leggyakoribb allergizáló anyagok: nikkel, króm , kobalt.
A fémből készült fogművek, tömések elektródnak tekinthetők, nyállal érintkezve fémkioldás történik. A fémionok a véráramba bekerülve a szervezet távoli helyein allergiás tüneteket okozhatnak. A kioldódás mérhető, illetve vizsgálható, hogy a pótlásra kiválasztott anyagnak várható-e ilyen hatása.

Milyen tüneteket okozhat?
A nyálkahártyán feketés-szürkés folt (tetoválás) képében hívhatja fel a figyelmet. Ezeket a fémtartalmú részeket laesersebészeti módszerrel el kell távolítani!
A panaszok rendkívül változatosak lehetnek és sokszor a pótlás szájbahelyezése után rövidesen jelentkeznek. Jellemző az égő, csípő érzés, fémes íz, a fogmű mellett vöröses elszíneződés, a nyáltermelés megváltozása. Gyakori az ínygyulladás, különböző nyálkahártyairritáció, mely rákmegelőző elváltozásokká fajulhat.
A betegség kialakulását főleg az egyéni érzékenység okozza, de sok tényező befolyásolhatja. A nem megfelelő táplálkozás, élvezeti cikkek túlzott fogyasztása károsítja az emésztést, ezen keresztül a nyálelválasztást. Megfigyelhető családi hajlam és korábbi allergizáció is.

Mi a teendő?
A panaszok megszüntetése!
A problémát okozó fogműveket sürgősen el kell távolítani! Különböző gyulladáscsökkentő krémekkel, A- vitamin olaj pakolással, fertőtlenítő öblögetéssel segítjük a mihamarabbi gyógyulást.Az emberi szervezet bármire érzékeny lehet (még aranyra is, bár csak ezrelékes nagyságrendben), ezért új pótlás készítése előtt el kell végezni az allergia tesztet, hogy kiválaszthassuk, milyen anyagokat alkalmazhatunk.
Célunk a megelőzés! Lehetőség szerint minél kevesebb fémet  használunk egy szájban, és előnyben részesítjük az antiallergén ún. bio-anyagok  felhasználását.
Fontos, hogy bizonytalan eredetű panaszokra ne fogjuk rá, hogy allergia, hanem végezzünk el egy alapos vizsgálatot!

Dr. Piskóty Ildikó

]]>
http://dentalharmony.hu/allergia-a-fogaszatban/feed/ 0